Direct naar inhoud
Fietsersbond Enschede

Controle van Stoplichten met nieuwe Fiets-app

Paul Rebers
Gepubliceerd op:

Meer fietsers meer groen

Een van de ergernissen in Enschede was de lange wachttijd bij enkele groepen van stoplichten, zoals die aan de Boddekampsingel, Tubantiasingel en Parkweg. Daar komt nu verandering in, deels door een betere afstelling, en deels door een betere registratie van het verkeersaanbod.

Bij de slimme VRI’s, verkeersregelinstallaties, worden de prioriteiten dwz de verdeling van groen- en wacht-tijden over de verschillende verkeersdeelnemers, bepaald door het verkeers-aanbod van dat moment.

Dat heeft tot gevolg dat als bijvoorbeeld in de spits de Singel vol staat met auto’s, deze langer groen krijgen, en andere verkeersdeelnemers dus minder groen binnen dezelfde cyclus. En met meer aanbod van fietsers zouden zij sneller groen krijgen.


Beperking detectielussen

Een van de beperkingen van deze slimme controle van de VRI’s is dat ze afhankelijk zijn van detectielussen in het asfalt. Vlakbij het stoplicht worden fietsers meestal wel gedetecteerd, het drukknopje is dan niet nodig.

Op enige afstand wordt de fietser minder goed en te laat ‘gezien’ door de VRI, door het beperkte bereik van de buitenste detectielussen, en de onbekende snelheid.
VRI’s van Westerval en Parkweg-ter Kuilestraat als ook die aan de genoemde Westelijke singels, werken al langer samen in groepen, maar door de verschillende snelheden was het niet mogelijk om bijvoorbeeld een ‘groene golf’ voor fietsers in te stellen op de Parkweg.

Daarvoor zou de Enschede Fietst-app een oplossing bieden. Maar deze is onbetrouwbaar, verouderd en werkte alleen in Enschede. Deze app wordt per 1 juni uitgezet.


Nieuwe fiets-app

Een nieuwe app ‘Da’s zo gefietst-app’ van Mobidot uit Enschede moet deze taak verbeterd overnemen. Fietsers worden anoniem gevolgd a.h.v. data van GPS en Wifi.
De slimme VRI’s verzamelen deze data uit omgeving en kunnen de fietsers tot enige afstand, 1km, zien naderen.

De VRI’s kunnen daarmee sneller aanpassen aan het verkeersaanbod, waarmee de wachttijden worden geoptimaliseerd. Volgens een landelijke kaart is een groot aantal van de VRI’s in Twente voorzien van mogelijkheid voor slimme besturing.

De lelijke naam -dankzij een sponsor- behoeft het gebruik niet te bemoeilijken, dat gaat automatisch na de nodige toestemmingen, en op de achtergrond. De vele extraatjes, ook in diverse sport-app’s te vinden, zijn het vermelden niet waard.


Invloed fiets-data

Wel interessant is dat geregistreerd wordt waar en wanneer veel gefietst wordt, waarmee verkeerskundigen van de gemeente het beleid m.b.t. fietsinfrastructuur kunnen bijstellen.

Vele fietsers met deze app kunnen een positieve invloed hebben op de wachttijden, maar ook de gemeente wijzen op belangrijke fietsroutes, waar dus kwaliteit wordt verwacht, zoals enkele (ondergewaardeerde) verbindingen aan de F35. Zolang de app niet gehackt wordt zijn de persoonlijke data er veilig.

Amsterdam vertrouwt het niet en blijft bij -groot aantal- goedkope domme VRI’s.